zoomit

انویدیا مدل ارزان‌تر کارت گرافیک RTX 3050 را عرضه می‌کند

انویدیا مدل ارزان‌تر کارت گرافیک RTX 3050 را عرضه می‌کند

طبق گزارشی جدید، انویدیا قصد دارد نسخه‌ی اقتصادی کارت گرافیک RTX 3050 را تنها با ۶ گیگابایت حافظه VRAM عرضه کند. این محصول قرار است نسخه‌ی ارزان‌تر RTX 3050 اصلی با هشت گیگابایت رم ویدیویی باشد. به‌نظر می‌رسد انویدیا می‌خواهد خودش را از مدل‌های قدیمی‌ و میان‌رده‌ی Ampere نجات دهد.

شایعات حاکی از آنند که کارت گرافیک جدید، پردازنده گرافیکی GA107-325-Kx دارد و روی برد مدارچاپی PG173 SKU 16 ساخته خواهد شد. در حالی که RTX 3050 هشت گیگابایتی از پردازنده‌ی گرافیکی GA106-150-KA-A1 با ۲٬۵۶۰ هسته استفاده می‌کند.

هنوز تعداد دقیق هسته‌های RTX 3050 میان‌رده مشخص نیست؛‌ اما فرکانس پردازنده در حد ۱۴۷۰ مگاهرتز بیان شده که ۱۷ درصد کمتر از مدل اصلی RTX 3050 با ۱۷۷۰ مگاهرتز است. پهنای باس آن نیز ۹۶ بیت در مقابل ۱۲۸ بیت نسخه‌ی اصلی است.

همچنین گفته شده است که کارت گرافیک RTX 3050 میان‌رده‌ به‌دلیل قدرت پایین‌تر، مصرف انرژی کمتری دارد و توان مصرفی کلی (TGP) آن ۷۰ وات است و نیازی به تأمین توان از منبع خارجی ندارد. میزان مصرف توان در RTX 3050 اصلی ۱۱۵ وات است و این کارت گرافیک باید به منبع تغذیه وصل شود.

در همین حین یک افشاگر می‌گوید کارت گرافیک Arc A580 اینتل هنوز در حال توسعه است. انتظار می‌رود این محصول برای رقابت با GeForce RTX 3050 و Radeon RX 6600 عرضه شود؛ اما پس از گذشت یک سال از رونمایی، هنوز وارد بازار نشده است. ظاهراً برخی از مشخصات گرافیک موردبحث اینتل ازجمله توان مصرفی تغییر کرده است.

دلیل افزایش توان Arc A580 مشخص نیست؛ اما افزایش ۱۰ واتی توان مصرفی اضافی ممکن است به از دست‌دادن رقابت با کارت گرافیک انویدیا و کارت گرافیک AMD در بازار میان‌رده منجر شود. گزارشی غیررسمی می‌گوید دو شرکت ASRock و Sparkle قصد دارند نسخه‌های سفارشی Arc A580 را عرضه کنند. اگرچه شواهد حاکی از نزدیک بودن زمان عرضه‌ی این محصولات است؛ قیمت کارت گرافیک اینتل می‌تواند تعیین‌کننده‌ی موفقیت آن در برابر تولیدکنندگان بهترین کارت گرافیک بازار باشد.

منبع : زومیت

مشاهده بیشتر
دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا