مديريت ICT

افول تسلا؛ قیمت سه مدل از خودروهای برقی تسلا در آمریکا کاهش می‌یابد

افول تسلا؛ قیمت سه مدل از خودروهای برقی تسلا در آمریکا کاهش می‌یابد

تسلا اواخر روز جمعه ۲۰۰۰ دلار از قیمت سه مدل از پنج مدل خود در ایالات متحده را کاهش داد. این کاهش قیمت، نشانه دیگری از چالش‌هایی است که این غول خودروساز برقی به رهبری میلیاردر آمریکایی ایلان ماسک با آن مواجه است.

این اقدام پس از سقوط شدید سهام تسلا در روز جمعه انجام شد که به دنبال آن، تمامی سودهای کسب شده در سال گذشته این شرکت از بین رفت. قیمت سهام تسلا در سال جاری تاکنون حدود ۴۰ درصد کاهش یافته است.

در ماه های اخیر به دلیل مشکلات متعدد، به ویژه سختی شارژ، اقبال خریداران برای خرید خودروهای برقی در ایالات متحده کاهش یافته است.

کاهش تقاضا برای خودروهای برقی در آمریکا به دلیل مشکلات متعددی از جمله کمبود و سختی دسترسی به شارژر، انتظار طولانی برای شارژ و رقابت فزاینده از سوی برندهای لوکس مانند مرسدس بنز و بی‌ام‌و، از جمله عواملی هستند که به این افت قیمت‌ها دامن زده‌اند.

در کنار این مشکلات تسلا یک مسئله دیگر هم دارد، رقبای لوکس تسلا نظیر مرسدس بنز و بی ام دبلیو در بازار به شدت رقابتی آمریکا خودروهایی به مراتب با کیفیت تر و زیباتر را با قیمت‌های مناسب در اختیار خریداران قرار می‌دهند.

تسلا قیمت‌های مدل Y، یک SUV کوچک که محبوب‌ترین مدل تسلا و پرفروش‌ترین خودروی الکتریکی در ایالات متحده است را کاهش داده است. همچنین قیمت های مدل‌های X و S، که مدل‌های قدیمی‌تر و گران‌تر آن هستند نیز با کاهش مواجه شده‌اند. این در حالی است که قیمت سدان مدل ۳ و سایبرتراک ثابت ماند.

این کاهش قیمت سبب شده است تا قیمت شروع در ایالات متحده برای مدل Y به ۴۳ هزار دلار، مدل S به ۷۳ هزار دلار و مدل X به ۷۸ هزار دلار کاهش یابد.

ماسک در اوایل روز شنبه در ، پلتفرم ایکس نوشت که هزینه یک تسلا سطح پایه پس از احتساب اعتبار مالیاتی فدرال و صرفه جویی در بنزین تنها ۳۰ هزار دلار است.

اما در حالی که برخی منتظر معرفی مدل ۲، یک خودروی الکتریکی ارزان‌قیمت از تسلا بودند، گزارش‌هایی مبنی بر احتمال کنار گذاشتن این پروژه توسط ماسک منتشر شده است. این موضوع، ابهامات بیشتری را در مورد آینده این شرکت ایجاد کرده است.

اخیراً این شرکت اعلام کرد که قرار است ۱۰ درصد از کارکنان خود را در سطح جهانی، یعنی حدود ۱۴ هزار شغل را کاهش دهد. این شرکت همچنین اعلام کرد که تقریباً ۴۰۰۰ دستگاه از سایبر تراک های خود را پس از کشف این موضوع که پدال گاز ممکن است گیر کند و احتمالاً باعث شتاب ناخواسته خودرو و افزایش خطر تصادف شود، فراخوان کرده است.

ماسک روز شنبه تایید کرد که سفر برنامه ریزی شده برای تعطیلات آخر هفته به هند برای دیدار با نارندرا مودی، نخست وزیر این کشور را به دلیل «تعهدات بسیار سنگین تسلا» به تعویق انداخته است. او در ایکس گفت که مشتاقانه منتظر برنامه ریزی مجدد این سفر برای اواخر سال جاری است.

این در حالی است که تسلا قرار است روز سه‌شنبه نتایج مالی سه ماهه اول خود را ارائه دهد.

گزارش‌های اولیه حاکی از آن است که به دلیل افزایش رقابت و عدم موفقیت در جذب خریداران بیشتر با وجود کاهش قیمت‌ها، فروش جهانی این شرکت در بازه زمانی ژانویه تا مارس ۲۰۲۴ به طور قابل توجهی کاهش یافته است.

مشاهده بیشتر
دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا