موبايل

آموزش: چگونه مانع افزایش حافظه مصرفی پیام‌رسان‌ها شویم؟

آموزش: چگونه مانع افزایش حافظه مصرفی پیام‌رسان‌ها شویم؟

اپلیکیشن‌های پیام‌رسان بخش مهمی از زندگی ما هستند و از آنها برای حفظ ارتباط با دوستان و خانواده، ارتباط با همکاران و کسب و کارها استفاده می‌کنیم اما برنامه‌های پیام‌رسان هم می‌توانند باعث کاهش حافظه گوشی اندرویدی شوند.

به گزارش نیوزلن از ایسنا، با این حال، اگر مراقب نباشید، برنامه‌های پیام‌رسان می‌توانند به سرعت فضای ذخیره سازی گوشی شما را پر کنند و عملکرد آن را کند کنند زیرا برنامه‌های پیام‌رسان معمولا داده‌های زیادی از جمله پیام‌ها، عکس‌ها، ویدیوها و سایر فایل‌های رسانه‌ای را در گوشی شما ذخیره می‌کنند.

وب سایت گیزچاینا در گزارشی، راه‌کارهایی را مرور کرده که به کمک آنها می‌توانید مانع پر شدن حافظه گوشی اندرویدی توسط برنامه‌های پیام‌رسان شوید.

با مشکلات ذخیره سازی خداحافظی کنید: نکاتی برای بهینه سازی برنامه‌های پیام‌رسان در گوشی اندرویدی

۱- دانلود خودکار رسانه را غیرفعال کنید
یکی از بزرگ‌ترین راه‌هایی که اپلیکیشن‌های پیام‌رسان می‌توانند فضای گوشی شما را اشغال کنند، دانلود خودکار رسانه‌هاست. وقتی این ویژگی فعال باشد، برنامه‌های پیام‌رسان به‌طور خودکار تمام عکس‌ها، ویدیوها و سایر فایل‌های رسانه‌ای را که برای شما ارسال می‌شوند، دانلود می‌کنند. این وضعیت می‌تواند باعث شود به سرعت فضای ذخیره سازی گوشی پر شود، به خصوص اگر در چت‌های گروهی زیادی حضور دارید.

برای غیرفعال کردن دانلود خودکار رسانه، مراحل زیر را دنبال کنید:

۱- برنامه پیام‌رسان را باز کنید.

۲- روی سه نقطه در گوشه سمت راست بالای صفحه ضربه بزنید.

۳- روی «تنظیمات» (Setting) ضربه بزنید.

۴- روی «دیتا و مصرف حافظه» (Data and Storage Usage) ضربه بزنید.

۵- دانلود خودکار رسانه را غیرفعال کنید.

۲- تاریخچه چت خود را پاک کنید

 راه دیگر برای آزاد کردن فضای گوشی، پاک کردن تاریخچه چت است. با این کار همه پیام‌های شما، از جمله عکس‌ها، ویدیوها و سایر فایل‌های رسانه‌ای که به آنها ضمیمه شده‌اند، حذف می‌شوند.

برای پاک کردن سابقه چت خود، این مراحل را دنبال کنید:
۱- برنامه پیام‌رسان را باز کنید.

۲- روی سه نقطه در گوشه سمت راست بالای صفحه ضربه بزنید.

۳- روی «تنظیمات» ضربه بزنید.

۴- روی« چت» ضربه بزنید.

۵- روی »تاریخچه چت»  (Chat History) ضربه بزنید.

۶- روی«پاک کردن تاریخچه چت» (Clear Chat History)  ضربه بزنید.
 

فشرده سازی فایل‌های رسانه‌ای

اگر می‌خواهید سابقه چت خود را حفظ کنید، اما همچنان نگران فضا هستید، می‌توانید فایل‌های رسانه‌ای خود را فشرده سازی کنید. این کار، حجم فایل‌ها را بدون کاهش کیفیت زیاد، کاهش می‌دهد. برای فشرده سازی فایل‌های رسانه‌ای، مراحل زیر را دنبال کنید:

۱- برنامه پیام‌رسان را باز کنید.

۲- روی سه نقطه در گوشه سمت راست بالای صفحه ضربه بزنید.

۳-روی «تنظیمات» ضربه بزنید.

۴- روی «دیتا و مصرف حافظه»  ضربه بزنید.

۵- روی «کیفیت رسانه» ضربه بزنید.

۶- فشرده شده را انتخاب کنید.
 

از سرویس ذخیره سازی ابری استفاده کنید

اگر هنوز در مدیریت فضای ذخیره‌سازی برنامه پیام‌رسان خود مشکل دارید، می‌توانید از یک سرویس ذخیره‌سازی ابری مانند گوگل درایو یا دراپ باکس استفاده کنید. این کار به شما امکان می‌دهد پیام‌ها و فایل‌های رسانه‌ای خود را در فضای ابری ذخیره کنید که فضای گوشی شما را آزاد می‌کند. برای استفاده از سرویس ذخیره سازی ابری، مراحل زیر را دنبال کنید:

۱- یک حساب کاربری با یک سرویس ذخیره سازی ابری ایجاد کنید.

۲- برنامه پیام‌رسان را باز کنید.

۳- روی سه نقطه در گوشه سمت راست بالای صفحه ضربه بزنید.

۴- روی «تنظیمات» ضربه بزنید.

۵- روی «دیتا و مصرف حافظه»  ضربه بزنید.

۶- روی «پشتیبان گیری و بازیابی» ضربه بزنید.

۷- سرویس ذخیره سازی ابری را که می‌خواهید استفاده کنید، انتخاب کنید.

۸- روی «اکنون پشتیبان گیری کنید» (Back Up Now) ضربه بزنید.
 

توصیه‌های بیشتر

در اینجا چند نکته اضافی برای جلوگیری از اشغال حافظه گوشی اندرویدی توسط برنامه‌های پیام‌رسان آورده شده است:

۱- تعداد برنامه‌های پیام‌رسانی که استفاده می‌کنید را محدود کنید. هرچه برنامه‌های پیام‌رسان بیشتری روی گوشی خود نصب کرده باشید، فضای ذخیره‌سازی بیشتری را اشغال می‌کنند.

۲- پیام‌ها و فایل‌های رسانه‌ای استفاده نشده را حذف کنید. اگر پیام‌های قدیمی یا فایل‌های رسانه‌ای دارید که به آنها نیاز ندارید، آنها را حذف کنید.

۳- از یک فایل منیجر برای مدیریت فایل‌های برنامه‌ پیام‌رسان خود استفاده کنید. این کار به شما امکان می‌دهد ببینید کدام فایل‌ها، بیشترین فضا را اشغال می‌کنند و در صورت لزوم، آنها را حذف کنید.

۴- از یک برنامه پیام‌رسان سبک استفاده کنید. تعدادی برنامه پیام‌رسان سبک در دسترس هستند که برای استفاده از فضای ذخیره سازی و حافظه کمتر طراحی شده اند.

با رعایت نکات بالا، می‌توانید از پر شدن حافظه گوشی اندرویدی توسط برنامه‌های پیام‌رسان جلوگیری کنید. این به بهبود عملکرد گوشی و افزایش طول عمر آن کمک می‌کند.
 

چند نکته اضافی دیگر هم وجود دارد که ممکن است برای شما مفید باشد

۱- از یک برنامه پیام‌رسان استفاده کنید که از پیام‌های موقتی پشتیبانی می‌کند. پیام‌های موقتی، پیام‌هایی هستند که پس از مدت زمان مشخصی ناپدید می‌شوند. این شیوه، می‌تواند راهی عالی برای صرفه جویی در فضا و جلوگیری از بهم ریختگی برنامه پیام‌رسان شما باشد.

۲- از یک برنامه پیام‌رسان استفاده کنید که فضای ذخیره سازی آفلاین را ارائه می‌دهد. استفاده از چنین برنامه‌ای، به شما امکان می‌دهد حتی زمانی که اتصال اینترنت ندارید به پیام‌های خود دسترسی داشته باشید. با این حال، توجه به این نکته مهم است که فضای ذخیره‌سازی آفلاین، مقداری از فضای گوشی شما را اشغال می‌کند.

۳- از یک برنامه پیام‌رسان استفاده کنید که به شما امکان می‌دهد تنظیمات ذخیره سازی خود را سفارشی کنید. این کار، به شما کنترل بیشتری بر نحوه ذخیره پیام‌ها و فایل‌های رسانه‌ای در گوشی‌تان می‌دهد. برای مثال، ممکن است بتوانید نوع فایل‌های رسانه‌ای را انتخاب کنید که به‌طور خودکار دانلود شوند یا مشخص کنید پیام‌ها، قبل از حذف خودکار چه مدت ذخیره شوند.

مشاهده بیشتر
دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا