موبايل

آموزش: چگونه با شارژ کردن نادرست به گوشی آسیب می‌زنیم؟

آموزش: چگونه با شارژ کردن نادرست به گوشی آسیب می‌زنیم؟

شارژ کردن گوشی در طول شب مزایا و معایبی دارد که بخشی از آن به دلیل پیشرفت در فناوری باتری است.

گوشی‌های هوشمند در طول سال‌ها پیشرفت زیادی کرده‌اند، اما هنوز هم اساساً حدود یک روز با شارژ کامل کار می‌کنند. این بدان معناست که اکثر ما تمام شب هنگام خواب باتری را شارژ می‌کنیم. آیا این کار برای باتری خوب است؟

بخشی از این سردرگمی به دلیل پیشرفت در فناوری باتری است. چیز‌هایی که در یک‌زمان درست بودند، دیگر درست نیستند. این یک بخش طبیعی از یادگیری بیشتر در مورد نحوه کار کردن چیز‌ها است.
 

نحوه کار شارژر

گوشی‌های هوشمند با محافظ‌هایی طراحی‌شده‌اند تا باتری و سایر اجزای داخل آن را ایمن نگه دارند. یکی از مواردی که می‌تواند به تلفن‌ها آسیب برساند، داغ شدن بیش از حد و شارژ کردن یک‌شبه است.

اکثر تلفن‌ها زمانی که برای اولین بار آن‌ها را به شارژر وصل می‌کنید یا روی شارژر بی‌سیم قرار می‌دهید، سریع شارژ می‌شوند؛ اما پس از مدتی، سرعت شارژ کاهش می‌یابد و زمانی که به ۱۰۰ ٪ برسد، به‌طور کامل متوقف می‌شود.

البته از آن جایی که شارژ آن در ۱۰۰% متوقف می‌شود، باتری به‌آرامی تخلیه می‌شود. هنگامی‌که دوباره به ۹۹ ٪ کاهش می‌یابد، مقدار بسیار کمی از انرژی را مصرف می‌کند تا به ۱۰۰ ٪ برگردد. این چرخه تا زمانی که آن را از برق بردارید تکرار می‌شود. تلفن هرگز بیش از حد شارژ نمی‌شود، اما تقریباً دائماً در حال شارژ است.
 

حفاظت پیشرفته

شاید شنیده باشید که شارژ باتری بین ۲۰ تا ۸۰ درصد بهترین کار است. اپل و برخی از تولیدکنندگان اندروید ویژگی‌های اضافی را برای حفظ گوشی شما در آن محدوده تا حد امکان معرفی کرده‌اند.

با انتشار ios ۱۳، آیفون‌ها دارای ویژگی «Optimized Battery» هستند. در صورت فعال بودن این گزینه، گوشی در بیشتر ساعات شب حدود ۸۰ درصد باقی می‌ماند.  

برخی از دستگاه‌های اندروید اساساً همین ویژگی را دارند. OnePlus آن را “شارژ بهینه” می‌نامد. گوشی‌های Google Pixel دارای «شارژ تطبیقی» هستند. دستگاه‌های گلکسی سامسونگ قدمی فراتر گذاشته‌اند و به شما امکان می‌دهند باتری را همیشه روی ۸۵ درصد قرار دهید.

اگر گوشی خود را یک‌شبه شارژ می‌کنید، اگر این ویژگی‌ها را دارید، ایده خوبی است که آن‌ها را فعال کنید. این باعث می‌شود تا معایب شارژ در طول شب کمتر شود.

با وجود این محافظ‌ها، آسیب رساندن به باتری گوشی برای شما بسیار دشوار است. بااین‌حال، باتری‌ها به‌مرور زمان تحلیل می‌روند و هیچ‌کس نمی‌تواند در مورد آن کاری انجام دهد. فقط مهم این است که چقدر به این روند کمک می‌کنید.

چرخه شارژ چیزی است که بر طول عمر باتری شما تأثیر می‌گذارد. هر چه چرخه‌های شارژ بیشتری را طی کند، باتری بیشتر تحلیل می‌رود. به همین دلیل است که بهتر است گوشی خود را تا حد امکان بین ۲۰ تا ۸۰ درصد شارژ نگه‌دارید.

این جا است که شارژ یک‌شبه می‌تواند روند تخریب باتری را تسریع کند. شارژ شدن بین ۹۹ تا ۱۰۰ درصد برای چندین ساعت شبیه روشن و خاموش کردن چراغ است. این باعث نمی‌شود لامپ منفجر شود، اما برای لامپ نیز خوب نیست.

این سؤالی است که ما باید در مورد شارژ یک‌شبه باتری‌ها بپرسیم. دقیقاً چه چیزی برای باتری “بد” است؟ آیا گوشی شما بیش از حد گرم می‌شود و آتش می‌گیرد؟ خیر، برای جلوگیری از آن محافظت‌هایی وجود دارد به شرطی که از تجهیزات صحیح استفاده کنید. آیا عمر باتری را از بین می‌برد؟ بله، اما ممکن است برای شما قابل‌توجه نباشد.

 

آموزش: چگونه با شارژ کردن نادرست به گوشی آسیب می‌زنیم؟

یک‌شبه و بدون آسیب شارژ کنید

کار‌هایی وجود دارد که می‌توانید برای شارژ کردن تلفن خود در طول شب انجام دهید و برخی از معایب آن را کاهش دهید. اول از همه، مطمئن شوید که دستگاه فضایی برای تنفس دارد. گرمای بیش از حد یک نگرانی بزرگ است، بنابراین به آن فضا بدهید و آن را با هیچ‌چیزی پوشش ندهید.
 

شارژ صحیح باطری گوشی

کار بزرگ دیگری که می‌توانید انجام دهید انتخاب تجهیزات شارژ صحیح است. استفاده از شارژر‌های ارائه‌شده به همراه دستگاه و آن‌هایی که به‌طور خاص برای آن طراحی‌شده‌اند بسیار مهم است. فراتر از آن، ممکن است از «شارژ سریع» در هنگام خواب اجتناب کنید. رسیدن به ۱۰۰ ٪ کندتر به معنای صرف زمان کمتر در آن چرخه ۹۹-تا ۱۰۰ ٪ است.

شما باید بپذیرید که باتری‌ها نمی‌توانند برای همیشه دوام بیاورند. استفاده از تلفن باعث کاهش باتری می‌شود. دور زدن آن وجود ندارد. نکاتی وجود دارد که می‌توانید برای کاهش سرعت این تخریب استفاده کنید، اما اکثر ما زمان مناسب دیگری برای شارژ کردن دستگاه‌های خود نداریم. شارژ کردن تمام دستگاه‌های ما در طول شب بخشی از زندگی در حال حاضر است.

منبع: برنا

مجله خبری نیوزلن

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا