zoomit

قلعه جنی در استان هرمزگان قرار دارد و یکی از ترسناک‌ترین جاهای دیدنی کیش محسوب می‌شود. داستان‌ها و افسانه‌های بسیار ترسناکی درباره این جاذبه تاریخی گفته شده است که به باور بسیاری از افراد، این افسانه‌های محلی فقط داستان نیستند و ریشه در واقعیت دارند. این قلعه در گذشته به‌عنوان پاسگاه هنگ مرزی مورد استفاده بود؛ هرچند گزارش‌های مکرر درباره مشاهده جن و مرگ مشکوک چهار سرباز باعث تخلیه آن شد و دیگر کسی جرئت استفاده از قلعه را نداشت. اگر عازم تور کیش هستید، یکی از ماجراجویی‌های شما می‌تواند بازدید از این مکان باشد.

هرآنچه باید درباره قلعه جنی بدانید:

قلعه جنی کیش کجاست؟

قلعه جنی در غرب جزیره کیش و نزدیک کشتی یونانی قرار دارد. پس برای بازدید از آن باید به غربی‌ترین نقطه جزیره بروید. سپس به‌سمت جاده جهان حرکت کنید و نرسیده به کشتی یونانی و قبل از آخرین میدان، قلعه جنی پیش روی شما قرار می‌گیرد.

  • آدرس: استان هرمزگان، کیش، جاده جهان، نرسیده به کشتی یونانی، قلعه جهان (نمایش روی نقشه)

داستان قلعه جنی کیش

قلعه ای قدیمی با دو برج در کیش

منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: وحید میراحمد)

داستان‌ها و روایات ترسناکی درباره قلعه جنی مطرح است که از آن جمله می‌توان به مرگ چهار سرباز اشاره کرد. در اوایل دهه ۴۰ هجری شمسی، از این قلعه به‌عنوان ژاندارمری و پاسگاه کیش استفاده می‌شد. علاوه بر داستان‌های ترسناکی که راجع به قلعه گفته می‌شد، در طول شب صدای خش‌خش و همهمه از داخل و اطراف قلعه به گوش سربازان و درجه‌داران می‌خورد که ترس و واهمه آن‌ها را در پی داشت و با این ادعا که قلعه تسخیر شده است، به فکر ترک‌ آن افتاده بودند.

مرگ چهار سرباز یکی از داستان‌های ترسناک درباره قلعه جنی است

این همه ماجرا نبود؛ در همان دوره، چهار سرباز برای کشیک شبانه در پاسگاه مانده بودند. در ساعات اولیه صبح که نوبت تعویض شیفت نگهبانی بود، آن‌ها با بدنی بی‌جان، چشمان بهت‌زده و صورت کبود پیدا شدند. این اتفاق باعث شد که پاسگاه ژاندارمری به‌سرعت تخلیه شود.

عکس قلعه جنی کیش

منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: وحید میراحمد)

تا چندین سال کسی به سراغ قلعه جنی نرفته بود؛ تا اینکه حادثه دیگری در این قلعه اتفاق افتاد. گفته می‌شود که یکی از رانندگان تاکسی کیش مسافری را برای بازدید کشتی یونانی برده بود و از آنجا که قلعه در مسیر کشتی یونانی قرار دارد، راننده در زمان انتظار برای بازگشت مسافر، به قلعه جنی می‌رود. در حوالی غروب که به قلعه نزدیک می‌شود، گروهی را در یک مراسم عروسی مشاهده می‌کند که به‌جای پا، سم داشتند. او با ترس ماشین را خاموش می‌کند و در ماشین پنهان می‌شود تا عروسی تمام شود.

با وجودی که داستان‌های ذکرشده مبنای مستندی ندارند، برخی افراد تصور می‌کنند که این افسانه‌ها ریشه در واقعیت دارند و بی‌دلیل مطرح نشده‌اند.

کاربرد قلعه جنی کیش در گذشته

قلعه جنی در دهه ۴۰ هجری شمسی به‌عنوان پاسگاه هنگ مرزی استفاده می‌شد و سربازان و درجه‌داران ژاندارمری در آن حضور داشتند؛ تا اینکه به‌خاطر گزارش‌ها درباره مشاهده جن، قلعه تخلیه می‌شود و تا به امروز متروکه می‌ماند.

تاریخچه قلعه جنی

عکس هوایی از قلعه ای تاریخی با دو برج

منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: احمد زرنگ)

اطلاعات دقیقی درباره تاریخچه و قدمت قلعه جنی در دست نیست؛ با این حال، آن را به پرتغالی‌ها نسبت می‌دهند. در زمان اشغال جنوب ایران توسط پرتغالی‌ها، آن‌ها اقدام به ساخت قلعه‌هایی برای حفاظت از این منطقه کردند که به احتمال زیاد قلعه جنی یکی از این قلعه‌های تاریخی بوده است.

ساختمان قلعه جنی 

ساختمان قلعه، پلانی مستطیلی شکل دارد و دو برج بزرگ در دو طرف آن خودنمایی می‌کنند که برای حفاظت از قلعه ساخته شده بودند. پنجره‌های کوچکی دورتادور این برج‌ها وجود دارد که برای دیده‌بانی در برابر حمله دشمنان به کار می‌رفتند. با توجه به دیوارهای بسیار ضخیمی قلعه، نفوذ به آن کار آسانی نبوده است. همچنین باغچه کوچکی در وسط قلعه به چشم می‌خورد.

این قلعه با وجود فرازونشیب روزگار همچنان پابرجا مانده است. در حال حاضر، قلعه جنی کیش به‌دلیل عدم رسیدگی و بی‌توجهی، از نظر ظاهری شرایط خوبی ندارد و تا حدودی رو به ویرانی است. بسیاری از مردم بومی این محل را نفرین‌شده و جن‌زده می‌دانند و از همین رو، جرات نزدیک‌شدن به قلعه را ندارند.

دلیل نامگذاری قلعه جنی کیش

حیاط قلعه جنی کیش

منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Masoud Kharazan)

از آنجا که داستان‌ها و افسانه‌های زیادی درباره حضور جن در این قلعه وجود دارد؛ احتمالا به همین دلیل نام آن به قلعه جنی معروف شده است. ضمن اینکه در دهه‌ ۴۰ این قلعه برای ژاندارمری و دیدبانی مرزی استفاده می‌شد که به‌واسطه وقوع یک سری اتفاقات عجیب، فرماندار شهر دستور تخلیه پاسگاه را صادر کرد و در ادامه مردم بومی آن را قلعه جنی نامیدند.

آیا امکان بازدید از قلعه جنی کیش وجود دارد؟

در ورودی قلعه جنی کیش

منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: علی سرشاد)

در طول ۲۴ ساعت شبانه‌روز می‌توانید به رایگان از این قلعه دیدن کنید. با این حال، بهتر است هنگام غروب آفتاب نزدیک این قلعه نشوید؛ زیرا داستان‌های ترسناکی درباره آن وجود دارد و همین موضوع می‌تواند باعث توهم و ایجاد تصاویر ناخواسته در ذهن شما شود. قلعه جنی هیچ نگهبانی ندارد و تنها ورودی آن مسدود شده است؛ گرچه می‌توان از میان بلوک‌ها رد شد و به داخل ساختمان رفت.

جاهای دیدنی اطراف قلعه جنی

کشتی یونانی

از شاخص‌ترین جاذبه کیش است که به‌خصوص در پایان روز می‌توانید غروب‌ آفتاب زیبایی را از کنار آن مشاهده کنید. این کشتی در چهار مرداد ۱۳۴۵ هجری شمسی در نزدیکی روستای باغو به گل نشست و برای همیشه در آب‌های خلیج فارس ماندگار شد. تلاش‌های بسیاری برای نجات کشتی از آب صورت گرفت؛ اما هیچ نتیجه ای حاصل نشد. تا به امروز هیچ‌کس دلیل به گل نشستن کشتی یونانی را کشف نکرده و این بخش از سرنوشت آن در هاله‌ای از ابهام است. در کنار تماشای کشتی می‌توانید در ساحل آن، شترسواری و اسب‌سواری را تجربه کنید.

کشتی یونانی در زمان غروب خورشید

عکاس: ناشناس

روستای باغو

فضای روستای باغو با خانه‌های گلی، به جزیره قشم یا هرمز شباهت دارد و ضمن گشت‌وگذار در آن می‌توانید با ساکنان بومی معاشرت کنید که با گویش مخصوص خود صحبت می‌کنند. از جاذبه‌های روستای باغو می‌توان به مسجد این روستا و درخت لور اشاره کرد. جالب اینکه نام این روستا احتمالا از نام پیرزنی ۱۰۰ ساله به نام باغو گرفته شده است. او در زمان تصرف کیش به دست پرتغالی‌ها، در اینجا می‌زیست و سربازان برای اشاره به روستا، از نام این پیرزن استفاده می‌کردند.

اوشن پارک

یکی دیگر از جاهای دیدنی کیش است که با خودرو حدود هفت کیلومتر با قلعه جنی فاصله دارد. این پارک آبی که بزرگ‌ترین پارک آبی روباز ایران و تنها پارک آبی روباز ویژه خانم‌ها محسوب می‌شود، انتخاب بسیاری از گردشگران در سفر به کیش است. استخر، سونا و جکوزی‌، امکانات موج‌سواری، سیستم گرمایشی برای فصول سرد، رالی راید ماساژ و اسپا و… تجربه جذابی از یک تفریح آبی فوق‌العاده را برایتان می‌سازند.

اگر تاکنون شانس بازدید از قلعه جنی نصیبتان شده است؛ می‌توانید نظر و تجربه خود را با کاربران کجارو در میان بگذارید.

پرسش‌های متداول

قلعه جنی کجاست؟

قلعه جنی در غرب جزیره کیش و نزدیک کشتی یونانی قرار دارد.

علت نامگذاری قلعه جنی چیست؟

از آنجا که داستان‌ها و افسانه‌های زیادی درباره حضور جن در این قلعه وجود دارد؛ احتمالا به همین دلیل نام آن به قلعه جنی معروف شده است.

مخوف‌ترین داستان درباره قلعه جنی چیست؟

مرگ چهار سرباز یکی از داستان‌های ترسناک درباره قلعه جنی است.

کاربرد ساختمان قلعه جنی چه بود؟

قلعه جنی در دهه ۴۰ هجری شمسی به‌عنوان پاسگاه هنگ مرزی استفاده می‌شد و سربازان و درجه‌داران ژاندارمری در آن حضور داشتند.

نویسنده: صدیقه شجاعی

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا