zoomit

۱۵ درصد افت سهام؛ تسلا ۲۴ ساعت جهنمی را پشت سر گذاشت

۱۵ درصد افت سهام؛ تسلا ۲۴ ساعت جهنمی را پشت سر گذاشت

پس‌ از اینکه ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا روز چهارشنبه بدبینی خود را نسبت‌ به مسائل اقتصاد کلان ابراز کرد، سهام این شرکت بیش‌ از ۱۵ درصد کاهش یافت تا هفته را با قیمت ۲۱۱٫۹۹ دلار برای هر سهم به‌ پایان برساند که درواقع بدترین عملکردش در سال بود. البته سهام سازنده‌ی خودروهای برقی درمقایسه‌با سال گذشته همچنان ۹۶ درصد افزایش یافته است.

به‌گزارش CNBC، درآمد تسلا در بازه‌ی زمانی منتهی به ۳۰ سپتامبر ۲۰۲۳ به ۲۳٫۳۵ میلیارد دلار و سود این شرکت به ۱٫۸۵ میلیارد دلار رسید که نسبت‌ به سه‌ماهه‌ی قبلی کاهش یافته است و همچنین درمقایسه‌با فصل مشابه سال ۲۰۲۲ نیز کمتر بود.

ایلان ماسک به‌عنوان مدیرعامل تسلا، شبکه‌ی اجتماعی ایکس (توییتر سابق)، پیمانکار دفاعی اسپیس ایکس و استارتاپ‌های نورالینک، xAI و The Boting Co در گزارش درآمدزایی سه‌ماهه‌ی سوم سال جاری به مسائلی مثل وضعیت اقتصاد کلان و نیاز به کاهش هزینه و کاهش قیمت برای تسلا اشاره کرد.

ماسک همچنین انتظارات سهام‌داران را برای سایبرتراک که عرضه‌ی آن بارها به‌تعویق افتاده، نادیده گرفت. میلیاردر معروف همچنین از ارائه‌ی جزئیات درمورد پروژه‌ی روبوتاکسی و فناوری خودروهای کاملاً خودران که بارها درمورد آن‌ها وعده داده، خودداری کرد. این شرکت درحال‌حاضر از Cruise و Waymo در ایالات‌ متحده و غول‌های صنعت تاکسی خودران چین ازجمله Didi عقب‌ مانده است.

ماسک درمورد سایبرتراک تسلا گفت، با این خودرو، قبر خود را کنده‌اند. او همچنین اعلام کرد که انتظاراتش را از سایبرتراک کاهش خواهد داد. طبق ادعای ماسک، تسلا انتظار دارد تأثیر فروش سایبرتراک بر جریان درآمدزایی این شرکت، بین ۱۲ تا ۱۸ ماه طول بکشد.

ماسک اعلام کرد بیش‌ از یک میلیون‌ نفر، سایبرتراک را رزرو کرده‌اند و بنابراین مشکلی برای تقاضا وجود ندارد. مدیرعامل تسلا در بخشی از توضیحاتش گفت:

تسلا سرانجام اعلام کرد در تاریخ ۳۰ نوامبر رویدادی رسمی برای معرفی رسمی سایبرتراک برگزار خواهد کرد اما مشخصات نهایی و قیمت این خودرو را نمی‌دانیم. همچنین مشخص نیست چه تعداد از مشتریان، مبلغ ۱۰۰ دلاری قابل استرداد را برای رزرو سایبرتراک پرداخت کرده‌اند.

به‌هرحال افرادی که به برنامه‌های بلندمدت تسلا باور دارند، نتایج سه‌ماهه‌ی مالی سوم ۲۰۲۳ این شرکت را زنگ‌خطر مهمی توصیف کرده‌اند. از طرف دیگر شرکت‌های چینی تولیدکننده‌ی خودروهای برقی به‌همراه سایر برندها، پس‌ از گزارش درآمدزایی سه‌ماهه‌ی سوم تسلا شاهد کاهش ارزش سهام خود بودند.

حتما بخوانید : این آیفون ۱۶ پرو است!

منبع : زومیت

مشاهده بیشتر
دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا