zoomit

کارت گرافیک RX 6400 احتمالاً از اورکلاک پشتیبانی نمی‌کند

کارت گرافیک RX 6400 احتمالاً از اورکلاک پشتیبانی نمی‌کند

ای‌ام‌دی اول اردیبهشت بی‌سرو‌صدا کارت گرافیک Radeon RX 6400 را عرضه کرد؛ تیم قرمز در ابتدا قصد داشت این گرافیک پایین‌رده‌ و مقرون‌به‌صرفه را تنها دراختیار تولیدکنند‌گان اصلی تجهیزات قرار دهد، اما در نهایت تصمیم گرفت تا آن را در بازارهای خرده‌فروشی نیز به فروش برساند. حالا به گزارش Tomshardware، داده‌هایی از تلاش برای اورکلاک این محصول منتشر شده است که نشان می‌دهد Radeon RX 6400 از قابلیت اورکلاک پشتیبانی نمی‌کند، به این معنی که دارندگان این گرافیک مبتنی بر Navi 24 هیچ راهی برای افزایش عملکرد این محصول ندارند.

اورکلاک radeon-rx-6400

ظاهراً کارت گرافیک Radeon RX 6400 عملکردی مشابه با GTX 1650 سه ساله‌ی انویدیا با معماری Turing‌ دارد و با توجه به نتایج منتشر‌شده حتی گرافیک Radeon RX 570 که در سال ۲۰۱۷ معرفی شد نیز از Radeon RX 6400 سریع‌تر است. عملکردِ گرافیک مقرون‌به‌صرفه‌ی RDNA2 در رزولوشن ۱۰۸۰p تا ۱۷ درصد و در رزولوشن ۱۴۴۰p تا ۲۴ درصد از تراشه‌ی Polaris به‌کار‌رفته در گرافیک RX 570 ضعیف‌تر است. شاید دلیل عرضه‌ی بی‌سرو‌صدای Radeon RX 6400 نیز همین موارد باشد.

سیلیکون Navi 24 با رابط حافظه‌ی ۶۴ بیتی و تنها چهار مسیر اتصال PCIe نسل ۴، پهنای باند محدودی دارد. از سوی دیگر ای‌ام‌دی قابلیت‌های رمزگذاری رسانه را نیز در آن کاهش داده است. درنتیجه، Navi 24 از فرمت‌های ویدئو‌یی H.264 و H.265 در رزولوشن ۴K و AV1 پشتیبانی نمی‌کند. علاوه‌بر‌این، برخی از فناوری‌های ای‌ام‌دی، مانند درایور ReLive دیگر در Radeon RX 6400 دردسترس نیستند و در نهایت غیرفعال شدن امکان اورکلاک هم می‌تواند کاستی‌ دیگر Radeon RX 6400 محسوب شود.

اورکلاک غیرفعال radeon-rx-6400

طبق داده‌های منتشر‌شده، ای‌ام‌دی بخش اورکلاک Radeon RX 6400 را به‌طور کامل قفل کرده است و با اینکه در ابزار WattMan پنلی برای تنظیمات اورکلاک دیده می‌شود، امکان انتخاب و تنظیم فرکانس برای آن وجود ندارد. بااین‌حال، هنوز نمی‌توان مطمئن بود آیا تنها این نمونه‌‌ی خاص از اورکلاک پشتیبانی نمی‌کند یا در تمام نمونه‌های این گرافیک امکان اورکلاک غیرفعال شده است. همچنین باید دید که آیا ابزارهای شخص ثالث دیگر می‌توانند Radeon RX 6400 را اورکلاک کنند یا خیر.

درکل Radeon RX 6400 حتی با قیمت اولیه‌ی ۱۵۹ دلار هم نمی‌تواند کارت‌ گرافیک‌ قابل قبولی در بازار محسوب شود و شاید رقیب مدل‌های سفارشی GTX 1650 با قیمت اولیه‌ی ۲۱۰ دلار باشد.

مجله خبری نیوزلن

مشاهده بیشتر
دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا