zoomit

مدیرعامل مایکروسافت: خروج از بازار موبایل «اشتباهی استراتژیک» بود

مدیرعامل مایکروسافت: خروج از بازار موبایل «اشتباهی استراتژیک» بود

ساتیا نادلا، مدیرعامل فعلی مایکروسافت، سومین رهبر این شرکت است که به اشتباه بزرگ ردموندی‌ها در بازار موبایل اعتراف می‌کند. نادلا در سال ۲۰۱۴ جای استیو بالمر را به‌عنوان مدیرعامل مایکروسافت گرفت و تقریباً یک سال بعد، قید قرارداد ۷٫۶ میلیارد دلاری مربوط‌ به خرید کسب‌و‌کار گوشی نوکیا را زد.

نادلا در مصاحبه با خبرگزاری بیزنس اینسایدر اعتراف کرد که مایکروسافت می‌توانست «خروج» از بازار موبایل را به‌شیوه‌ی بهتری مدیریت کند. نادلا در پاسخ به این پرسش که «تصمیم مایکروسافت اشتباهی استراتژیک بود یا نه؟»، گفت:

مایکروسافت چند سال پس از فسخ قرارداد با نوکیا، سرانجام رسماً تأیید کرد که ویندوز فون به‌پایان راه رسیده است. ۶ ماه پس از فسخ قرارداد، اسناد فاش‌شده نشان می‌دادند که مایکروسافت دیگر علاقه‌ای به ویندوز فون ندارد.

در سال‌های اخیر، مایکروسافت سرفیس دوئو و سرفیس دوئو ۲ را با سیستم‌عامل اندروید روانه‌ی بازار کرد. شایعه‌ها می‌گویند مدل جدید سرفیس دوئو به‌ این‌ زودی‌ها از راه نمی‌رسد؛ به‌همین‌دلیل، مشخص نیست که محصولات سری سرفیس دوئو چه آینده‌ای در پیش دارند.

بیل گیتس، هم‌بنیان‌گذار و مدیرعامل اسبق مایکروسافت، سال‌ها پیش گفت «بزرگ‌ترین اشتباه عمرش» این بود که مایکروسافت بازی را به اندروید باخت.

در سال ۲۰۰۵، گوگل سیستم‌عامل اندروید را با پرداخت ۵۰ میلیون دلار ازآنِ خود کرد. اریک اشمیت، مدیرعامل سابق گوگل، در سال ۲۰۱۲ گفت که هدف اصلی این شرکت در ابتدا شکست پروژه‌ی ویندوز موبایل مایکروسافت بوده است.

استیو بالمر به‌عنوان یکی از مقصران اصلی باخت مایکروسافت به اندروید و آیفون شناخته می‌شود. او در مصاحبه‌ای معروف به آیفون خندید و گفت: «آیفون گران‌قیمت‌ترین موبایل در دنیا است و برای مشتریان سازمانی جذابیت ندارد؛ چون به کیبورد مجهز نیست.»

بالمر در سال ۲۰۱۳ اعتراف کرد که از اقداماتش پشیمان است و باید خیلی زودتر روی بازار موبایل متمرکز می‌شد. او گفت متمرکزنشدن روی بازار موبایل، بزرگ‌ترین پشیمانی‌اش محسوب می‌شود.

منبع : زومیت

مشاهده بیشتر
دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا