zoomit

روسیه تحقیقات ضد انحصار را علیه اپل آغاز کرده است

اخیرا موضوع انحصارطلبی اپل در تنها فروشگاه نرم‌افزری سیستم‌عامل iOS، یعنی اپ استور بیش از هر زمان دیگری به گوش می‌رسد. اپل در حال جدال حقوقی با شرکت‌هایی همچون اپیک گیمز، اسپاتیفای و… است و از سوی دیگر نهادهای نظارتیِ برخی کشورها نیز تحقیقات ضد انحصار را علیه این شرکت آغاز کرده‌اند. اکنون شنیده‌ها از آن حکایت دارند که روسیه نیز به جمع جبهبه کشورهایی پیوسته است که قصد دارند اپل را برای سیاست‌هایش در قبال اپ استور تحت فشار قرار بدهند.

البته باید به این نکته توجه داشت که سرویس ضد انحصار فدرال روسیه (FAS) از گذشته در حال بررسی اپل در مورد مسائل ضد انحصار مربوط به برنامه‌های نظارت والدین بوده و حتی این شرکت را جریمه کرده است. FAS می‌گوید که به اپل در مورد سوءاستفاده از موقعیت مسلط خود در بازار هشدار داده و اکنون با نادیده گرفتن این هشدارها، روسیه پرونده جدیدی را به جریان انداخته است.

در بیانیه‌ای دولتی، FAS بیان می‌کند که تا ۳۰ سپتامبر ۲۰۲۱ به اپل فرصت داده بود تا محدودیت خاصی را برای توسعه‌دهندگان حذف کند. این شرایط که به‌عنوان قوانین «ضد فرمان» شناخته می‌شود، توسعه‌دهندگان را منع می‌کند تا کاربران را از گزینه‌های خرید جایگزین مطلع کنند. گفته می‌شود سرویس ضد انحصار روسیه به این نتیجه رسیده است که اپل از موقعیت غالب خود در بازار توزیع برنامه‌های iOS سوءاستفاده می‌کند.

گفته می‌شود اگر تشخیص داده شود که اپل قوانین ضد انحصار را نقض کرده باشد، ممکن است مشمول جریمه سنگین شود. بااین‌حال، اعلامیه FAS پس از آن منتشر شد که اپل برخی از این محدودیت خاص را در سراسر جهان حذف کرده است؛ اما مشخص نیست که این چه تأثیری بر حکم یا جریمه خواهد داشت.

همان‌طور که گفته شد، اپل اخیرا در دستورالعمل توسعه‌دهندگان اپ استور پیرامون مقررات ضد فرمان تغییراتی ایجاد کرده است. این تغییرات شامل انعطاف‌پذیری بیشتر توسعه‌دهندگان در برقراری ارتباط با کاربران برای تبلیغ قیمت‌های ارزان‌تر در خارج از اپ استور و همچنین اجازه دادن به برنامه‌ها برای درخواست اطلاعات تماس اولیه از کاربران می‌شود.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا