zoomit

ایالات متحده: شرکت‌های بزرگ فناوری هرچه زودتر خود را برای رمزنگاری پساکوانتومی آماده کنند

ایالات متحده: شرکت‌های بزرگ فناوری هرچه زودتر خود را برای رمزنگاری پساکوانتومی آماده کنند

دولت ایالات متحده می‌گوید اگر ازخود می‌پرسید شرکت شما چه زمانی ازطرف رایانه‌های کوانتومی با مشکلات امنیتی مواجه خواهد شد و چه زمانی باید آن را جدی بگیرید، پاسخ آن اکنون است.

آژانس امنیت سایبری و امنیت زیرساخت آمریکا در دستورالعملی که روز گذشته منتشر شد گفت:

منتظر نمانید تا سایر کشورها از رایانه‌های کوانتومی استفاده کنند. آماده‌سازی‌های اولیه، مهاجرت آرام به استاندارد رمزنگاری پساکوانتومی (Post Quantum Computing) را پس از دردسترس قرار گرفتن آن، تضمین خواهد کرد.

CNET می‌نویسد، کامپیوترهای کوانتومی که از فیزیک عجیب‌وغریب فوق‌کوچک برای انجام محاسبات بهره می‌برند، امروزه به‌عنوان فناوری نوپا شناخته می‌شوند؛ بااین‌حال شرکت‌هایی مثل IBM، اینتل، گوگل و مایکروسافت به‌مجموعه‌ای از استارتاپ‌ها ملحق شده‌اند تا میلیاردها دلار در توسعه‌ی آن‌ها سرمایه‌گذاری کنند. رایانه‌های کوانتومی با قدرتمندتر شدن این استارتاپ‌ها می‌توانند از سد روش‌های رمزنگاری معمولی عبور کرده و ارتباطات حساس را آشکار کنند.

مقاله‌ی مرتبط:

  • گامی مهم به‌سوی اینترنت کوانتومی؛‌ چین رکورد انتقال داده میان حافظه‌های کوانتومی را شکست
  • الگوریتم طراحی‌شده برای ایمنی دربرابر کامپیوترهای کوانتومی، با پردازنده تک‌هسته‌ای شکسته شد

به‌همین دلیل مؤسسه‌ی ملی استاندارد و فناوری دولت ایالات متحده حرکت به‌سمت فناوری رمزنگاری پساکوانتومی را آغاز کرده است که از داده‌ها حساس و حتی از رایانه‌های کوانتومی محافظت می‌کند. NIST با ارسال تجزیه‌وتحیل کارشناسان سرتاسر جهان، چهار الگوریتم پسارکوانتومی را انتخاب کرده است و قصد دارد آن‌ها را تا سال ۲۰۲۴ استانداردسازی کند.

شایان‌ذکر است رایانه‌های کوانتومی می‌توانند امنیت رمزارزهایی را که از فناوری‌های رمزنگاری امروزی استفاده می‌کنند نیز تضعیف کنند.

مجله خبری نیوزلن

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا